۵ کاری که برای افزایش شادی و موفقیت روزانه می توانید انجام دهید

توسط:
فوربس فارسی

 

حتی افرادی که به شغل خود علاقه مند هستند نیز گاهی احساس خستگی می کنند. تقاضا بالاست و سرعت تغییرات می تواند زندگی شغلی ما را خسته کننده و دشوار سازد. اگرچه مواردی وجود دارند که با انجام روزانۀ آنها می توانید از خستگی کار دوری کنید:

۱٫ بر بخشی از شغلتان که بدان علاقه مندید تمرکز کنید.
همۀ ما به بخشی از شغل خود علاقه ای نداریم. باید این امر را بپذیرید. افراد زیادی را نمی شناسم که بعنوان مثال واقعا عاشق تحویل گزارش های مالی باشند. هیچ شغلی کامل و ایده آل نیست. ولی بر روی نکات منفی و خسته کنندۀ شغلتان تمرکز نکنید. وقتی اینکار را انجام دهید در واقع چهارچوب ذهنی منفی را می پذیرید. سعی کنید زمانی را صرف فکر کردن به بخش هایی از شغلتان که مورد علاقه شماست کنید و بعد بدنبال راه هایی برای افزایش این بخش ها باشید.

۲٫ قدردان باشید.
یکی از عواملی که به شادی شما (و افراد پیرامون شما) در زمان کار کردن کمک می کند، این است که قدردانی خود را ابراز کنید. از بقیه بخاطر کمک ها، حمایت ها، پیشنهادات، و هدیه هایی که به شما می دهند تشکر کنید. زمانی که از فردی تشکر می کنید هر دوی شما احساس خوبی پیدا می کنید. علاوه بر این، وقتی از بقیه تشکر می کنید (مخصوصا بصورت عمومی)، به دیگران نشان می دهید که در واقع شما یک رهبر و عضو گروه هستید. قدردانی و تشکر یکی از چیزهایی است که کاملا رایگان است، بنابراین سعی کنید همیشه از آن استفاده کنید.

۳٫ جنبۀ مثبت را در نظر بگیرید.
افراد می توانند ما را خسته کنند. گاهی کارهایی انجام می دهند که آزاردهنده و نامناسب است. ناراحت شدن و عکس العمل نشان دادن آن با گفتار و رفتار کاری ساده است. در اغلب موارد عکس العمل ما بدون دانستن قصد و نیت اصلی آنها ابراز می شود. وقتی جنبۀ مثبت را در نظر بگیرید، فرد را سرزنش نمی کنید و با دیدی مثبت قضیه را در نظر می گیرید. در مورد اینکه آیا رفتار دیگران به عمد منفی یا خصمانه است ، گمانه زنی نکنید.

۴٫ لبخند بزنید.
در پُست قبلی راجع به فواید لبخند زدن صحبت کردم و به موارد مختلفی مانند کاهش اضطراب، ایجاد اطمینان، و حتی افزایش قدرت تولید اشاره کردم. سعی کنید بصورت آگاهانه لبخند بزنید. در برخورد با افراد لبخند به لب داشته باشید و اینکار را با کافه چی که در ابتدای صبح قهوۀ خود را از او می خرید شروع کنید. وقتی لبخند زدن به بخشی از تعاملات روزانۀ شما تبدیل شود، واکنشی مثبت در خود و دیگران ایجاد می کنید.

۵٫ هر روز را آگاهانه به اتمام برسانید.
سختی های کار در ۷ روز هفته برای ۲۴ ساعت، سبب می شود هر روز را با سرعت بگذرانیم و به سراغ روز دیگر برویم. به ندرت در پایان روز توقف می کنیم و اتفاقات را تجزیه و تحلیل می کنیم. مثلا وقتی یک فصل کتاب یا داستانی را مطالعه می کنیم کمی مکث می کنیم و بعد به سراغ فصل بعدی می رویم. در نتیجه فرصت فکر کردن به کارهای مثبتی که در روز انجام می دهیم را نداریم. می توانید با استفاده از این تمرینِ سریع از انجام کار بدون توقف دوری کنیم. در پایان هر روز، زمانی برای ثبت این سه مورد مهم کنار بگذارید:

چیزی که فراگرفته اید. فقط یک نکته که فراگرفته اید. این امر لزوما نباید شناسایی ژن سرطان یا موضوعات اینچنینی باشد. بلکه می تواند چیزی به سادگی فراگرفتن یک میانبر در اکسل باشد که کار شما را ساده و سریع تر می کند.

دستاوردتان. دقیقا مانند نکتۀ قبلی، دستاورد شما لازم نیست بسیار بزرگ و چشمگیر باشد و در تمامی اخبار گفته شود.

چیزی که قدردان آن هستید. تا بحال از دیگران قدردانی می کردید ولی اینبار از خودتان تشکر کنید. ” من بخاطر صبرم از خودم متشکرم. امروز با کارمند جدید بسیار با صبر و حوصله برخورد کردم.” یا “از خودم متشکرم که امروز توانستم در منزل نیز کار کنم.”

این پنج نکته را در فهرست کارهای روزانه خود قرار دهید و سطح انرژی و کارآیی خود را افزایش دهید. در اینصورت بقیه افراد نیز از در کنار شما بودن احساس خوب و مثبتی خواهند داشت و در نهایت شما و افراد پیرامونتان، شاد و موفق خواهید بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *