Surface Pro قدرتمند و جدید در راه است

توسط:
فوربس فارسی

تبلت Surface Pro X به عنوان یکی از تبلتهای ویندوز ۱۰ مبتنی بر پردازندههای ARM، از مزایای سطح بالا و جذابیتهای مختلفی بهره میبرد که این تبلت را به گزینه ای با ارزش برای خرید تبدیل میکنند. اما بسیاری از افراد قدرت پردازشی آن را پایین میدانند. سرفیس پرو ایکس اگرچه از برخی مزایای معماری ARM شامل شارژدهی بالاتر باتری، پروفایل های دمایی پایینتر و ارتباطات بهتر بهره میبرد اما حتی آخرین نسل از این تبلت نیز توان پردازشی بالایی را ارائه نمیکند.

بر اساس شایعات اخیر، به نظر میرسد نسل بعدی تبلت Surface Pro X قرار است سروصدای زیادی به پا کند. در نسلهای قبلی پردازنده اسنپدراگون ۸cx کوالکام در دستگاههای ویندوز ۱۰ مبتنی بر معماری ARM استفاده شدند و مایکروسافت نیز چند مدل از خانواده اسنپدراگون ۸cx را در تبلت سرفیس پرو ایکس به کار برده است.

اما به نظر میرسد نسل بعدی تبلت سرفیس پرو ایکس که قرار است در ماههای آینده به بازار عرضه شود به پردازنده جدید کوالکام مجهز خواهد بود. الکس اندرسون از وبسایت معتبر نوتبوک چک درباره این پردازنده جدید میگوید:

به تازگی یک طراحی مرجع کوالکام (QRD) شامل پردازنده Snapdragon 8cx نسل سوم در پایگاه داده گیگبنچ (Geekbench) رویت شده است. بر اساس اطلاعات درج شده در گیکبنچ، پردازنده نسل سوم Snapdragon 8cx از هشت هسته ۲٫۶۹ گیگاهرتزی بهره میبرد. اگرچه فعلا نمیتوان این اطلاعات را تایید کرد، اما کد شناسایی ARMv8 (64-bit) Family 8 Model D4B Revision 0 ثبت شده برای این پردازنده به هیچ چیپست دیگری شباهت ندارد و بنابراین با یک پردازنده کاملا جدید مواجه هستیم.

در لیست گیکبنچ به جزئیات بیشتری در خصوص این QRD اشاره نشده است، اما یک دید کلی نسبت به عملکرد این پردازنده را در اختیارمان قرار میدهد. البته آمار و ارقامی که این بنچمارک در دسترس ما میگذارد در واقع نتیجه عملکرد یک چیپست با طراحی رفرنس بوده و از آنجایی که هنوز در هیچ دستگاه تجاری بهکار نرفته است، چندان نمیتوان آنها را معیار قرار داد.

به هر حال، جزئیات درج شده در گیکبنچ به نوعی بحثهایی که اخیرا در خصوص پردازنده جدید کوالکام منتشر شده بود را تایید میکند. بر این اساس، پردازنده جدید کوالکام در خانواده اسنپدراگون ۸cx  مبتنی بر معماری ARM است و توان پردازشی مناسبی برای استفاده در لپتاپ یا کامپیوترهای دسکتاپ را ارائه میدهد.

دو سوال واضح در خصوص این پردازنده جدید وجود دارد. نخستین سوال این است که پردازنده جدید کوالکام نسبت به پردازندههای X86 اینتل و ایامدی که انتخاب اول کامپیوترهای شخصی ویندوزی است، چه عملکردی را ارائه میدهد؟ دومین سوال نیز این است که عملکرد این پردازنده نسبت به پردازنده M1 اپل چگونه است؟

در خصوص سوال اول، نتایج ثبت شده در بنچمارک گیکبنچ امیدوارکننده هستند. پردازندههای خانواده Snapdragon 8cx برای استفاده در دستگاههای قابل حمل و جمعوجور طراحی شدهاند. پردازنده جدید کوالکام در بخش پردازش چندهستهای با اختلاف ۵ درصدی بالاتر از پردازنده نسل دهم اینتل Core i7-1065G7 قرار گرفت.

پردازنده نسل یازدهم i7-1165G7 تقریبا ۱۰ درصد بهتر از پردازنده جدید کوالکام عمل کرد. همچنین، پردازنده Ryzen 7 4800U ایامدی نیز با اختلاف قابل توجه ۲۰ درصدی بهتر عمل کرد.

در مقایسه با نسل اول و دوم پردازنده های Snapdragon 8cx، کوالکام عملکرد پردازنده جدید را تا حد زیادی بهبود بخشیده است. وقتی این پردازنده برای به کارگیری در دستگاههای رده مصرفی آماده شود، قطعا دیگر به عنوان یک پردازنده با توان پردازشی پایین در نظر گرفته نخواهد شد.

البته، بسیاری از افراد پردازنده جدید کوالکام را با پردازنده های مبتنی بر معماری X86 مقایسه نمیکنند و ترجیح میدهند آن را با چیپست جدید و قدرتمند اپل به نام M1 قیاس کنند. این پردازنده مبتنی بر معماری ARM از نظر عملکردی فوقالعاده است و با اختلاف زیادی نسبت به پردازنده کوالکام قرار گرفت. نسل سوم پردازنده خانواده Snapdragon 8cx در این بنچمارک ۴۹۱۸ امتیاز و M1 اپل نیز امتیاز به مراتب بیشتر ۷۶۶۰ را کسب کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *